Chiptuning silnika – jak wybrać bezpieczny chip do swojego auta?

Chiptuning to ingerencja w elektronikę sterującą pracą silnika w celu modyfikacji jego parametrów. Jest ona możliwa w każdej nowoczesnej jednostce napędowej wyposażonej w sterownik silnika (ECU).

Chiptuning to ingerencja w elektronikę sterującą pracą silnika w celu modyfikacji jego parametrów. Jest ona możliwa w każdej nowoczesnej jednostce napędowej wyposażonej w sterownik silnika (ECU).

Zmiana map może zaowocować nie tylko obudzeniem uśpionej rezerwy mocy pozostawionej przez konstruktorów jednostki, ale też zwiększeniem komfortu prowadzenia i redukcją zużycia paliwa. Do tego celu można dojść na kilka sposobów. Pierwszy to modyfikacja map z poziomu komputera podłączonego do złącza diagnostycznego – tę metodę określa się mianem OBD (on-board). W niektórych autach konieczne jest jednak otworzenie sterownika i podłączenie się do niego bezpośrednio. Efekt w każdym z tych przypadków jest identyczny. Nowe mapy zmieniają sposób działania silnika, co może mieć zarówno dobry, jak i zły skutek.

Dlatego chiptuning zawsze powinien być przeprowadzony przez profesjonalnego tunera, dysponującego odpowiednim zapleczem technicznym. Inna metoda to wpięcie do systemu powerboxa – niewielkiego układu, który za pomocą wbudowanego oprogramowania zmieni parametry pracy jednostki. Ten można bez problemu wypiąć (a czasem nawet wyłączyć z fotela kierowcy), momentalnie powracając do oryginalnych ustawień. To czyni z powerboxa rozwiązanie zasadniczo bezpieczne, choć nie zawsze takim się on okazuje. Jak jednak wybrać box, by jego montaż nie okazał się powodem uszkodzenia silnika?

Chiptuning czy powerbox? Co będzie bezpieczniejsze i wydajniejsze?

„Klasyczny” chiptuning to właściwie jedyny sposób na to, by w stu procentach dopasować pracę silnika do swoich potrzeb. W teorii możemy zrobić to już za 200-300 złotych. W praktyce jednak okazuje się, że taka „naprawa” przyczynia się jedynie do uszkodzenia jednostki. By cała procedura była bezpieczna, musi być przeprowadzona przez specjalistę. Konieczne jest także umieszczenie auta na hamowni, gdzie wykonane zostaną badania diagnostyczne pozwalające ocenić bezpieczeństwo modyfikacji oraz gruntowny przegląd auta, dzięki któremu można wykryć ewentualne usterki.

Profesjonalnie przeprowadzony chiptuning niejednokrotnie wymaga też ponownej synchronizacji poszczególnych podzespołów – zwłaszcza w autach z automatyczną skrzynią biegów. Wiedza i doświadczenie tunera, dostęp do nowoczesnego sprzętu i oprogramowania oraz hamowni, a także poświęcony czas kosztują – nawet kilka tysięcy złotych. Do tego należy dodać niemal pewną utratę gwarancji, jeśli auto jest nią nadal objęte.

Dobry powerbox – to znaczy jaki? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

W uniknięciu wysokich kosztów i utraty gwarancji może pomóc powerbox. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, na rynku można znaleźć urządzenia kosztujące nawet mniej niż 200 złotych. Czy warto z nich korzystać? Zdecydowanie nie – nawet krótka eksploatacja takich boxów może doprowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Co do zachowania gwarancji również nie ma stuprocentowej pewności. W najnowocześniejszych autach informacje o nawet tymczasowych zmianach w działaniu ECU mogą zostać zachowane w pamięci, a następnie wykryte przez obsługę ASO.

Ryzyko wystąpienia takich problemów będzie tym mniejsze, im lepszej jakości powerbox kupimy. Ten powinien być nie tylko przeznaczony do danego modelu, ale też prezentować wysoką jakość. Tanie, pochodzące z Dalekiego Wschodu urządzenia lepiej jest więc od razu skreślić. Dobrzy sprzedawcy oferują możliwość napisania programu konkretnie pod dane auto, styl jazdy i oczekiwania kierowcy. Różnicę widać też w jakości materiałów, z których wykonany jest box.

Oczywiście w parze z wysoką jakością idzie też odpowiednio wyższa cena – ta rozpoczyna się od 600 złotych. Znalezienie dobrych ofert nie jest łatwe, nie mamy też pewności, że nawet drogi box spełni nasze oczekiwania. Poszukiwania przysporzą jednak mniej problemów, jeśli skupimy się na Allegro. Dzięki wyszukiwarce szybciej dotrzemy do odpowiednich urządzeń, a korzystając z systemu ochrony kupującego (obejmującego między innymi gwarancję zwrotu pieniędzy) będziemy mogli zrobić zakupy bez obaw o utratę pieniędzy.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz