Porsche Taycan zdradza swój produkcyjny wygląd

Pierwsze elektryczne Porsche zdradza wygląd reflektorów, zderzaków i wielu pozostałych elementów.

Im bliżej premiery elektrycznego Porsche Taycan, tym mniej zakamuflowane jeżdżą prototypy po drogach. Użytkownikom Taycan Forum udało się sfotografować nowy prototyp, który poruszał się po drogach z minimalnym kamuflażem i odsłoniętymi przednimi światłami.

porównanie Mission-E oraz prototypu z usuniętym kamuflażem

Auto wciąż ma specjalne naklejki, które imitują inne modele, jednak z pewnością widzimy już gotowe przednie reflektory oraz produkcyjne tylne światła.

Jak widać, podobieństwo do studyjnego Mission-E jest zdumiewająco wysokie. Przednie rekflektory są prawie identyczne, a jedyne czym się różnią, to są one scalone w jednym kloszu, zamiast ulokowania wszystkich elementów oddzielnie bezpośrednio na karoserii.

Przedni pas również jest bardzo podobny. Światła są połączone z przetłoczeniami specjalnymi wlotami bardzo podobnymi do tych w nowej Toyocie Supra. Sam zderzak również został przestylizowany i dostosowany do wymogów homologacyjnych. Dodatkowo ma większe wloty powietrza, które sprawniej będą dostarczać powietrze do systemu chłodzenia baterii i silników elektrycznych.

Cały tył jest uproszczony do wymaganego minimum. Znajdziemy tutaj światła po całej szerokości nadwozia niemalże identyczne jak w nowym Porsche 911. Zderzak posiada ogromny dyfuzor oraz światła odblaskowe. Inżynierowie umieścili na prototypie logo zbliżone do Mercedesa, aby zmylić przechodniów.

Przypomnijmy, że Porsche Taycan wyposażone zostanie w dwa silniki elektryczne, które generować będą razem moc 600 KM. Akumulatory na pełnym naładowaniu zaoferować mają zasięg około 500 kilometrów w cyklu NEDC. Prędkość ich ładowania ma być powalająca, ponieważ według marki cztery minuty ładowania wystarczyć mają na naładowanie baterii do poziomu, który pozwoli na przejechanie 100 km.

Jeśli chodzi o osiągi, to wiadome jest, że sprint od 0 do 100 km/h wyniesie 3,5 sekundy. Prędkość maksymalna to wciąż pilnie strzeżona tajemnica, jednak prawdopodobne jest, że zostanie ograniczona do 250 km/h lub 280 km/h.

Mimo, że jeszcze nie było oficjalnej premiery auta, już ponad 20 tysięcy egzemplarzy ma już swoich potencjalnych właścicieli, którzy wpłacili kaucję 2,5 tysiąca euro, aby wpisać się do kolejki oczekujących.

Premiery produkcyjnej wersji powinniśmy spodziewać się we wrześniu podczas targów Frankfurt Motor Show 2019.

2020 Porsche Taycan – nowe zdjęcia szpiegowskie

źródło: Taycan Forum

Porsche Cayenne GTS – test przyspieszenia

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz