Oto zapomniany koncept Skody Superb Coupe

Skoda Tudor zachwycała 17 lat temu i robi to również i dziś.

Skoda Tudor zachwycała 17 lat temu i robi to również i dziś.

W ofercie Skody nie ujrzymy żadnego 2-drzwiowego Coupe. Volkswagen od kiedy zakupił Skodę 1994 roku, nigdy nie wyraził zgody na wprowadzenie takiego modelu do produkcji mimo wielu prób wykonanych przez designerów i zarząd czeskiego producenta.

Jedną z nich jest wyjątkowy model o nazwie Tudor zaprezentowany w 2002 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. To nic innego jak eleganckie, 2-drzwiowe, 4-osobowe coupe bazujące na pierwszej generacji Skody Superb.

Projekt powstał w ramach wyzwania Wilfrieda Bockelmanna, ówczesnego dyrektora działu technologicznego. Dał on zadanie wszystkim designerom stworzenia nowego modelu na bazie aktualnych samochodów w ofercie – Fabii, Octavii oraz Superba.

W ten sposób powstały projekty Fabii Pick-up, Octavii Cabrio, Superb Kombi oraz omawiany właśnie Superb Coupe. Ten ostatni najbardziej zainteresował Bockelmanna.

Model nazwany Skoda Tudor zaprojektował Zdeněk Cibulka pod nadzorem Thomasa Ingenlath. Początkowo powstał jako model w skali 1:4, a następnie po otrzymaniu zgody, auto zostało zbudowane jako prawdziwy model.

Auto miało identyczny przód jak oryginalny model, a wszelkie zmiany nastąpiły za słupkiem B. Tudor posiada wyraźne przetłoczenia i spokojnie opadające linie. Po 17-latach od swojej premiery wciąż wygląda interesująco i jeśli trafiłby do produkcji, z pewnością byłby dziś rozchwytywany na rynku aut używanych.

Skoda Tudor Concept była pierwszym modelem Skody, który miała tylne światła w kształcie litery C, które dziś są jednym ze znaków rozpoznawczych wszystkich modeli marki.

Pod maską modelu znalazł się 2,8-litrowy silnik V6 o mocy 193 KM i 280 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Był to najmocniejszy dostępny silnik w pierwszej generacji Skody Superb. Napęd przekazywany był na przednią oś za pośrednictwem 5-biegowej skrzyni manualnej.

Samochód niemalże zaginął bezpowrotnie po prezentacji w Indiach. Ktoś napadł na event i Tudor został skradziony „w serii niefortunnych zdarzeń”. Ślad o nim zaginął i wszystko wskazywało, że jedyny prototyp nigdy nie wróci do centrali Skody.

Kilka miesięcy później policja odnalazła samochód na stacji kolejowej i po wykonaniu wymaganego odświeżenia, auto trafiło do mezeum w Mlada Boleslav, gdzie stoi do dziś.

2002 Skoda Tudor Concept

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Skody Storyborad

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

3 thoughts on “Oto zapomniany koncept Skody Superb Coupe

 • 27 kwietnia 2019 at 09:31
  Permalink

  Pierwsza Skoda, która mi się naprawdę podoba.

  Reply
 • 27 kwietnia 2019 at 22:00
  Permalink

  Uważam, iż wygląda fenomenalnie. Posiada wszystko, co lubię w samochodach.
  Jest to niemały pojazd, ale dzięki jednej parze drzwi i odpowiednim przetłoczeniom, wygląda dość kompaktowo i dynamicznie. A ten „zarys bioder” nad tylnymi nadkolami wprawia mnie w zachwyt w każdym samochodzie.
  Gdybym miał bardzo dużo pieniędzy, pewnie kupiłbym dwa Superby, aby z nich uskładać coś w tym stylu 🙂

  Gdyby tylko włodarze VW byli nieco bardziej łaskawi…

  Reply
 • 27 października 2019 at 23:21
  Permalink

  Odmienia się „muzeum w Mladej Boleslavi”

  Reply

Dodaj komentarz