Testy samochodów

Honda HR-V vs Renault Captur – pojedynek miejskich crossoverów

Szukając auta do poruszania się po mieście, coraz częściej zamiast małego hatchbacka sięgamy po masywne, lecz nadal małe SUV-y. Dziś sprawdzamy dwie propozycje miejskich crossoverów - Hondę HR-V oraz nowe Renault Captur.

Podczas jazdy samochody sprawdzają się bardzo podobnie. Dobrze wybierają nierówności na miejskich drogach, a także sprawnie podjeżdżają pod wszelkie krawężniki. Manewrowanie w wąskich uliczkach, czy parkingach centrum handlowego nie jest problemem dla żadnego z nich z powodu zbliżonych, małych wymiarów.

Honda HR-V wyróżnia się jednak nieco lepszym zawieszeniem do przemieszczania się poza miastem. Auto mniej przechyla się w zakrętach i cały czas jest stabilne. Renault Captur ma skłonności do lekkiego przechylania się przy szybszej jeździe.

Francuska propozycja natomiast lepiej sprawdza się podczas codziennego użytkowania w mieście. Oba samochody posiadają komplet czujników parkowania przód + tył, lecz Renault Captur posiada także system automatycznego parkowania półautonomicznego, czujniki boczne oraz czujnik martwego pola. Tego w Hondzie HR-V nie znajdziemy, lecz wyróżnia się ona systemem aktywnego hamowania w mieście oraz czujnikiem zjazdu z pasa ruchu.

Wiele osób mylnie uważa, że tego typu samochody to małe “terenówki”. Miękki teren nie jest dla nich i najbardziej widać to w ofercie Hondy. Nowa generacja HR-V posiada napęd na przednią oś, a napęd na cztery koła nie jest nawet oferowany za dopłatą.

W Renault sytuacja ma się nieco lepiej, gdyż tutaj dostępny jest zaawansowany system kontroli trakcji o nazwie Extended Grip, który ułatwi jazdę po nawierzchniach o gorszej przyczepności oraz zderzaki z osłonami. Jednakże tutaj również próżno szukać napędu na cztery koła.

W terenowych wirażach nie będzie nas również wspierał prześwit. W Renault Captur wynosi on 17 cm, a w Hondzie HR-V – 18,5 cm, gdy zdecydujemy się na jednostkę benzynową lub 17 cm, gdy pod maską znajduje się diesel.

Renault Captur i Honda HR-V to dwa skrajnie inne samochody będące przedstawicielami tego samego segmentu. Zostały one stworzone inaczej z uwagi na próbę dotarcia do innych klientów. Na co dzień podróżowanie nimi jest bardzo podobne, jednak odbiera się je zupełnie inaczej.

Renault Captur to auto dla młodszych osób, które w większym stopniu przykładają uwagę do wyglądu. Samochód rzuca się w oczy w gąszczu codziennych samochodów i znacznie lepiej można się wyróżnić. Auto można znacznie ciekawiej spersonalizować, a większe felgi, dwutonowe nadwozie i LED-owe światła dzienne, przednie i tylne prezentują znacznie lepiej.

Honda HR-V wydaje się być natomiast bardziej uniwersalna i rozsądniejsza, a nawet pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest bardziej doświadczonych kierowców. Jej wygląd jest nieco mniej szałowy, lecz jest lepiej wygłuszona, posiada bogatsze wyposażenie, ma więcej miejsca w środku oraz większy bagażnik. Niestety jest przy tym również droższa. Średnio o 15 tysięcy złotych.

Tekst i zdjęcia: Michał Śniadek

Ceny od:
Renault Captur – 56 900 zł
Honda HR-V – 81 590 zł.

Ceny testowych egzemplarzy:
Renault Captur – 76 100 zł
Honda HR-V – 97 800 zł

Renault Captur vs Honda HR-V – zdjęcia z naszego testu

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Ten wpis posiada więcej niż jedną stronę:

3 thoughts on “Honda HR-V vs Renault Captur – pojedynek miejskich crossoverów

 • 15 września 2017 at 22:20
  Permalink

  O ludzie… o czym Wy piszecie? Honda w benzynie NIE ma turbo… a diesel ma 120km. Czy resztę artykułu napisaliście równie żetelnie?

  Reply
  • 16 września 2017 at 20:52
   Permalink

   Jeśli chodzi o Turbo, to zgodzę się częściowo. Tak, jest błąd. HR-V nie ma turbo, było to błędnie wpisane. Honda ma w ofercie silniki z turbo i są to nowe jednostki VTEC Turbo w nowym Civicu. Jeździłem nim tydzień wcześniej i też wersją 1.5 VTEC i kojarząc pojemność pojawił się błąd o doładowaniu. Zostało to zmienione.
   Jeśli chodzi o diesla 120 KM. To nie jest błąd. Taką moc ma silnik 1.6L i-DTEC dostępny w nowym HR-V.

   Reply
   • 18 września 2017 at 10:00
    Permalink

    Chodziło mi o to zdanie „a HR-V natomiast w 130-konnego diesla o pojemności 1,6 litra”. To pewnie tylko literówka, ale warto poprawić.

    Reply

Dodaj komentarz